Fakty i mity o kofeinie

Kofeina jest zawarta nie tylko w kawie

Prawda!

Najpopularniejszym źródłem kofeiny są ziarna kawy, jednak kofeina, jako organiczny związek chemiczny występuje w wielu gatunkach roślin. Jest obecna też w herbacie, kakao, w liściach ostrokrzewu paragwajskiego (yerba mate), nasionach guarany i wielu innych. A jak odkryto kofeinę? Dawno temu zauważono, że żucie kory, liści lub nasion niektórych roślin pobudza i dodaje energii.

Kofeina pobudza organizm

Prawda! 

Kofeina stymuluje działanie ośrodkowego układu nerwowego, dlatego powoduje wzrost koncentracji, zmniejsza zmęczenie i zwalcza senność. Ma pozytywny wpływ na przyswajanie wiedzy, dlatego jest tak popularna wśród uczniów i studentów.

Efekt działania kofeiny jest długotrwały

Mit!

Wiele badań wskazuje na to, że kofeina wpływa korzystnie na funkcjonowanie naszego organizmu – oczywiście – o ile jest zdrowy. Przyjmowana w odpowiednich dawkach pozwala zwiększyć wytrzymałość, dodaje energii, przyspiesza metabolizm. Niektórzy naukowcy twierdzą, że może wpływać pozytywnie na profilaktykę nowotworów, cukrzycy czy choroby Alzhaimera. Same korzyści!

Kofeina uzależnia

Prawda!

Kofeina może uzależniać, jednak robi to w niskim stopniu. Zwykle nie odczuwa się skutków odstawienia kofeiny. Czasem można odczuwać pewien dyskomfort w postaci bólów głowy, nudności, zwiększonej senności – jednak objawy te mijają po około dwóch dniach.

Kofeinę można przedawkować

Prawda!

Kofeina jest obecna w wielu produktach spożywanych przez nas na co dzień. Znajdziemy ją w kawie, coli, napojach energetycznych, czekoladzie. W związku z tym trzeba uważać, aby nie przekroczyć bezpiecznej dziennej dawki tej substancji. Dorosła osoba może przyjąć około 300 mg kofeiny na dobę, jeśli w organizmie znajduje się ponad 2000 mg kofeiny diagnozuje się zatrucie kofeiną, które powoduje zawroty głowy, rozkojarzenie, nerwowość, bezsenność, a nawet drgawki.

Kofeina dobra dla sportowców

Prawda!

Coraz częściej mówi się o korzyściach z przyjmowania kofeiny przed treningiem. Nie bez powodu. Filiżanka kawy, czy przyjęcie tej substancji w innej, lubianej formie pozwala zwiększyć wytrzymałość podczas treningu. Kawa dodaje mocy i sprawia, że możemy ćwiczyć dłużej lub intensywniej, a także szybciej osiągać założone wyniki – niezależnie od sportu, który uprawiamy. 

Możemy śmiało stwierdzić, że mamy więcej za niż przeciw, jeśli chodzi o spożywanie kofeiny. Oczywiście wszystko z rozsądkiem i w odpowiednich dawkach oraz ze świadomością w jakiej formie jest nasz organizm. Jednak warto znaleźć ulubioną formę i wprowadzić kofeinę do swojej diety.